Fialkový sirup

Fialkový sirup

Fialky se používaly v lidovém léčitelství proti kašli, bolestem hlavy a neklidném spánku. Fialka, neboli Violka vonná je jednou z prvních jarních bylinek, které v přírodě na jaře můžeme sbírat. Letos jsem fialkový sirup zkoušela poprvé a jsem nadšená z jeho vůně a barvy. Jeho chuť mi připomíná bonbóny Fialky, které mi kupovala babička, když jsem byla malá. 

 

2 l sirupu

 

INGREDIENCE:

  • 50g kvítků fialek
  • 800g cukru
  • 1,5l vody
  • 20g kyseliny citrónové

 

POSTUP:

  1. Fialkové kvítky otrháme ze stonků a opláchneme. Dáme je do sterilované uzavíratelné sklenice a zalijeme převařenou vodou. Necháme 1 hodinu macerovat, voda se obarví do tmavě zelené. Přisypeme kyselinu citrónovou a promícháme. Podle množství kyseliny citrónové bude mít sirup výslednou barvu, čím více kyselosti, tím je více růžový. Promícháme a necháme macerovat v chladu 24 hodin.
  2. Fialky přecedíme do hrnce přes cedník vyložený plátýnkem. K tekutině přidáme cukr a mícháme, dokud se cukr nerozpustí.
  3. Přivedeme k varu a povaříme 3 min. Ihned plníme do sterilovaných lahví a zavíčkujeme.

 

Tip 1: Lahve řádně vymyjte a dejte sterilovat do trouby zahřáté na 100°C po dobu 30 min. Víčka řádně umyjte a dejte do hrnce se studenou vodou, přiveďte vodu k varu a povařte alespoň 5 min. Víčka a lahve vyndavejte nerezovou pinzetou a nechte je okapat. Šťávu plňte do horkých lahví.

Tip 2: Pokud se ušpiní okraj lahve či víčko, tak je otřete čistým hadříkem namočeným v alkoholu (min. 40%).